Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żołnierze Wyklęci
Autor Wiadomość
Snorlax
Senior Member
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Status: Offline
Post: #1
Exclamation Żołnierze Wyklęci
Wiem, wiem pewno i tak większość z Was tego nie przeczyta i pewnie Was zanudzam już ale chciałbym napisać coś o Żołnierzach Wyklętych.
A więc
Żołnierze wyklęci – określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944–1963.

Walki zbrojne w Polsce nie ustały wraz z podpisaniem kapitulacji przez hitlerowskie Niemcy. Wielu polskich żołnierzy zdawało sobie sprawę, że wkroczenie sowieckiego wojska nie wróży nic dobrego. Postanowili zostać w lasach i kontynuować walkę, aż do ostatecznego zwycięstwa. Peerelowscy pseudohistorycy nazywali ten okres "epoką walki o utrwalenie władzy ludowej". Tak naprawdę - był to czas, kiedy komuniści pozbywali się ostatnich, prawdziwych obrońców niepodległej Polski. Wielu z nich poległo z bronią w ręku, a innych więziono i poddawano okrutnym torturom. Część z nich zasiadała na ławie oskarżonych w procesach pokazowych, których wynik był z góry przesądzony- natychmiastowy wyrok śmierci.
Przez całe lata PRL-u, żołnierzy podziemia niepodległościowego nazywano "zaplutymi karłami reakcji", a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli, określano jako "faszystowskie bandy". W latach 1945-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło 8,6 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego, a 5 tys. skazano na karę śmierci. Dodatkowo, w obozach i więzieniach śmierć poniosło ponad 20 tysięcy "żołnierzy wyklętych". Tylko nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, mimo to władza ludowa nie dawała im spokoju. Jako "reakcyjni bandyci" stale znajdowali się pod baczną obserwacją zawsze czujnych służb bezpieczeństwa.
Dla instalującej się władzy ludowej partyzanci stanowili poważne zagrożenie. Żołnierzy podziemia niełatwo było wykryć, a ich działalność, skupiająca się na likwidacji Sowietów i kolaborujących z nimi polskich komunistów, była znakiem sprzeciwu wobec radzieckiej okupacji. Partyzanci podziemia wierzyli w rychły wybuch III wojny światowej, który mógłby Polsce przynieść niepodległość. Jednak sfałszowane wybory z 1947 roku i bierność Zachodu wobec tego faktu, zaczęły rodzić w "leśnych szeregach" pesymizm i przekonanie o bezsensowności dalszego oporu. Ujawnianiu się partyzantów sprzyjała też ustawa amnestyjna wprowadzona w marcu 1947 roku .
Amnestie przedstawiono jako akt dobrej woli i łaską zwycięzców nad zwyciężonymi. Aby osiągnąć pożądany sukces, zaangażowano aparat propagandy. Faktycznym celem amnestii była likwidacja zorganizowanego oporu przeciwników władzy ludowej. Obietnic amnestyjnych nie dotrzymano. Zebrana w toku przesłuchań wiedza, posłużyła do późniejszych represji wobec ujawnionych i dotarcie do osób nadal prowadzących walkę. W czasie amnestii z podziemia wyszło 53 517 osób, swoją działalność ujawniło także 23 257 osób przebywających w więzieniach. Łącznie amnestia objęła 76 774 osoby.
Jednak nie wszyscy postanowili się ujawniać, choć działania propagandy sprawiły, że informacja o amnestii trafiła do większości partyzantów. Kiedy trafiła ona do majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, dowódcy partyzanckiego oddziału, miał on rzec do swoich żołnierzy: "Amnestia to jest dla złodziei, a my to jesteśmy wojsko polskie".

Zaledwie pół roku po tych słowach "Zapora" został złapany. Przez okres ponad roku był więziony i okrutnie maltretowany. Dla jeszcze większego upokorzenia - majora Dekutowskiego oraz jego podkomendnych, podczas procesu odbywającego się w listopadzie 1948 roku, ubrano w mundury Wermachtu. Na "Zaporę" i jego sześciu żołnierzy zasądzono wyrok śmierci, który niezwłocznie wykonano. W chwili śmierci, pomimo tego, że miał tylko 30 lat, wyglądał jak starzec z siwymi włosami, wybitymi zębami, połamanymi rękami, nosem i żebrami oraz zerwanymi paznokciami. Jego ostatnie słowa brzmiały: "Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!".

Major Dekutowski był jednym z wielu żołnierzy z podziemia niepodległościowego, których po okrutnym śledztwie, na podstawie "prawomocnego wyroku" sądu skazywano na śmierć. Do bardziej znanych "żołnierzy wyklętych" należą chociażby: Józef Kuraś ps."Ogień", Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka", Stanisław Sojczyński ps. "Warszyc", Danuta Siedzikówna ps. "Inka" i wielu, wielu innych. Natomiast ostatnim oficerem polskiego podziemia był Stanisław Marchewka ps. "Ryba", który zginął z bronią w ręku w marcu 1957 roku. Dłużej od niego przetrwał tylko Józef Franczak ps. "Lalek", zabity przez SB na Lubelszczyźnie w marcu 1963 roku. Fizyczna eksterminacja żołnierzy antykomunistycznego podziemia nie wystarczyła komunistom. Dobrze wiedzieli, że z ofiary ich życia może w przyszłości powstać mit, z którego nowe pokolenia Polaków będą czerpały siłę do walki z komuną. Podlegli sowietom politycy w Polsce obawiali się , że miejsca złożenia ich ciał staną się miejscem patriotycznych manifestacji społeczeństwa.
I właśnie dlatego, zabitych czy też zamęczonych partyzantów chowano potajemnie. Najczęściej nocą, w dołach kloacznych, na torfowiskach, wysypiskach śmieci, często posiłkując się wapnem rozkładającym zwłoki


Od 2011 roku dzień 1 marca został dniem żołnierzy wyklętych

Tutaj macie jedną z opraw (było ich wiele)[Obrazek: 800x600x89_KRP_20120226_1086.jpg]

"Teraz Żołnierze Wyklęci ze wszystkich okręgów
Klękam na kolana składam hołd dla bohaterów
Biało-czerwona flaga w moim sercu wbita tkwi
Wy skończyliście w tych barwach blada twarz i plama krwi" - muzyka

I druga
[Obrazek: 7844123d0020dc5c4dc8408f]

Źródła:
Wikipedia, głowa, internet

EDIT: Jakby ktoś z Was chciał się dowiedzieć więcej o tych bohaterach radzę zajrzeć TUTAJ
Moje poprzednie tematy:


Weź zajeb kreskę, to przejdzie, a później to jakoś będzie.
Miał żyć w obłędzie, do końca, cierpieć, odpaść w nieznane.
Na śmierć skazany zaocznie, choć szczęście było pisane.
Jak dać se radę w tym świecie, już go nie pytam, bo wstałem,
zbyt młody jestem, człowieku, żeby napisać testament.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-08-2012 19:11 przez Snorlax.)
19-08-2012 12:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacky
DYKTATOR MODERATOR
******

Liczba postów: 318
Dołączył: Jun 2012
Reputacja: 10
Status: Offline
Post: #2
RE: Żołnierze Wyklęci
Bardzo podoba mi się ten temat, wiedza historyczna zawsze w porządku, przypinam Wink
Moje poprzednie tematy:


AngryTak bardzo nie macie życia Angry
19-08-2012 14:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Snorlax
Senior Member
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Status: Offline
Post: #3
RE: Żołnierze Wyklęci
Mogę dodać o Zrywie Wielkopolski ( o tym ja pełno wiem dzięki nim jestem Polakiem) urodziłem się w Krakowie ale mama i cała rodzina to Poznań i okolice Tongue

19-08-2012 15:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
RapZmieniłMojeŻycie
‡PFK‡®
***

Liczba postów: 89
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 2
Status: Offline
Post: #4
RE: Żołnierze Wyklęci
Chętnie zapraszam na Marsz Żołnierzy wyklętych do Wrocławia!

Nie zapomniane wrażenie i ta panująca duma w atmosferze, że dzięki nim mogę spokojnie mówić, że jestem POLAKIEM!!
Moje poprzednie tematy:


[Obrazek: 29847.gif]
[Obrazek: 24262.jpg]


Za klub oddane życie to nasza wspólna racja
Za klub oddamy wszystko bo to nasza wspólna pasja
Ten doping te oprawy w dupie mamy ustawy
Żyjemy tak bo kibicowanie nam weszło w nawyk
19-08-2012 23:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gemello
Papcio Dżemuś
****

Liczba postów: 349
Dołączył: Jun 2012
Reputacja: -1
Status: Offline
Post: #5
RE: Żołnierze Wyklęci
Na ten temat wiem duzo Big Grin strasznie sie tym interesuje ;d i dobrze wiedziec ze ktos rownież ^^
Moje poprzednie tematy:


Ja tak sobie marzę,
Że jesteśmy w siódmym niebie,
Że nadszedł czas i w sam raz
Trafiło tam każde z nas.


Ja nie mam przyjaciół, ja mam tylko wrogów ktorych z czasem pokochałem.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-08-2012 15:21 przez Jacky.)
23-08-2012 20:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Snorlax
Senior Member
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Status: Offline
Post: #6
RE: Żołnierze Wyklęci
Ja się tym nie interesuję ja kocham ten kraj !

23-08-2012 20:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zepsuta.
Moderator
*****

Liczba postów: 697
Dołączył: Jun 2012
Reputacja: 15
Status: Offline
Post: #7
RE: Żołnierze Wyklęci
(23-08-2012 20:40)Scelerisque napisał(a):  *również
Bez obrazy Scele ale od poprawiania postów są modzi nie musisz sobie ich nabijać ;*.

Co do żołnierzy Wyklętych, zainteresowałeś mnie tym Snorli Smile.
Moje poprzednie tematy:


Kochanie udawaj, że
miłość to nie grzech
Boje się jej, niech prawda śpi,
nic nie mów mi
Ciii...
24-08-2012 03:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lukasnastolatek
Junior Member
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Jul 2013
Reputacja: 0
Status: Offline
Post: #8
RE: Żołnierze Wyklęci
Cieszę się, że żołnierze wyklęci są teraz na topie wśród młodzieży. środowiska kibicowskie odwalają kawał dobrej roboty promując ich. To są prawdziwi bohaterowie. Natomiast palcem powinno wytykać się osoby, które moralnie odpowiadają za ich kaźń, albo popierali walkę z nimi jak np. Mazowiecki.

Moje poprzednie tematy:
25-07-2013 10:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
marguleska
Junior Member
**

Liczba postów: 3
Dołączył: Jul 2013
Reputacja: 0
Status: Offline
Post: #9
RE: Żołnierze Wyklęci
Zgadzam się z Tobą Łukasz. Media propagują powstania, które się nie udały, ale o takich wydarzeniach np. Cud nad Wisłą czy wspomniani Żołnierzach wyklętych milczą, albo mówią bardzo mało.
Moje poprzednie tematy:


    cosmedictravel.com
    30-07-2013 11:34
    Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
    Misterio
    Wielki Mistrz
    ****

    Liczba postów: 373
    Dołączył: Jun 2012
    Reputacja: 4
    Status: Offline
    Post: #10
    RE: Żołnierze Wyklęci
    Jeśli już mowa o polskich bohaterach to niestety na historii o tym nie usłyszymy, ani w polskich mediach Smile
    Moje poprzednie tematy:


    "Licz na siebie, jeśli potrafisz liczyć "
    31-07-2013 23:34
    Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
    Odpowiedz 


    Skocz do:


    Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

    Reklama:


    auto promocje, wyprzedaże

    wyprzedaże, promocje - meble


    Kontakt | www.5teens.pl | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS